Tehnikad


Avarellitehnika

1. Akvarellivärvide eripära: akvarell on läbipaistev ja õhuline värv, mitte kattevärv nagu nt. guaššvärv.

2. Akvarellvärvide juures ei kasutata musta värvi, tume toon saadakse teiste värvide kokkusegamisel. Ei kasutata ka valget värvi, sest valgeks värviks on paber, millele maalitakse.

3. Akvarellipintsel on pehme ja terava otsaga.

4. Akvarellipaber on krobeline, sest imab nii paremini vett.

5. Akvarelliga saab värve sulatada, tulemus jääb erinev, kui maalida märjale või kuivale pinnale.

6. Heledama värvitooni saamiseks lisan värvile rohkem vett, tumedama tooni saamiseks võtan värvi rohkem.
Dekollaaž
Dekollaaž on kunstitehnika, mille puhul pildipind osaliselt hävitatakse ka maharebides, ülemaalides, deformeerides vm. Idee on tulnud otse tänavalt: teadetetahvlitest, kus inimesed kinnitavad oma pabereid vanade tekstide peale, paberid võivad olla määrdunud ja katkirebitud. Tehnikat saab kasutada näiteks kaustiku kujundamise juures, huvitava pakkepaberina või kinkekotina, uue maali vm töö põhjana või sisekujunduses seinamaalinguna.



Dekupaaž

Dekupaaž on dekoreerimistehnika, kus kombineeritake omavahel värvimist ja kleepimist.
Kleepimiseks kasutatakse fotosid, ajalehe-väljalõikeid, salvrätikupilte vm pabereid.
Valitud pind kaetakse soovitud piltide, kujundite ja värviga ning töö lõppedes lakitakse üle. Lakkimine teeb pinna vastupidavaks ja annab läike. Lakkimise asemel või kasutada ka veega lahjendatud PVA-liimi.
Tehnika tulemusena muudetakse kas vana ja kasutu või ka uue kuid igava välimusega eseme ilme värskeks ja isikupäraseks.
Pildinäiteid saad vaadata siit http://deco-effect.blogspot.com/2011_02_01_archive.html



Kollaažitehnika
Kollaaž on kunstitehnika, mille juures kombineeritakse erinevaid tehnikaid: kleepimist, joonistamist ja kirjutamist. Kitsamalt võttes on kollaažitehnika nö. rebimistehnika, kus värvide asemel on paber ja ajalehevälja-lõiked, pintsli või pliiatsi asemel liim ja käärid. Ajakirjadest valmis värvide kleepimised paberile saame teistsuguse tulemuse kui maalides või pliiatsitega värvides.
Eesti kunstnikest kasutab kollaažitehnikat oma töödes palju Mall Nukke, kelle töid saad vaatata www.mallnukke.ee/?module=gallery&cat=uus

Ja veel: pildid Pelgulinna Gümnaasiumi kollaažitehnikas töödest http://nagi.ee/photos/pelgulinnakunst/sets/156861/

Ja lõpuks mõned sellise kunstniku nagu Henry Matisse tööd, tekst küll inglise keeles, aga pildid ka allpool http://www.henri-matisse.net/cut_outs.html
Linoollõige
Linoollõige on trükigraafika liik. Trükigraafikas kantakse (lõigatakse, uuristatakse, kraabitakse jne) soovitav kujutis mingile alusele. Seejärel kantakse rulliga alusele spetsiaalne trükivärv, mis on tihedama koostisega, kuivab tavalisest kauem kuid on vastupidavam. Värviga kaetud plaat surutakse paberile, nii tekibki soovitud kujutis. Linoollõike alusmaterjaliks on linoolpehmemat sorti linoleumi taoline materjal. Kavandi tegemine on linoollõike juures väga oluline sest: lõigatud trükiplaati ei saa enam parandada, kujutis kantakse plaadile peegelpildis, sest tulemust saab korduvalt kasutada.

Pastellijoonistus
Pastellijoonistus on kunstitehnika, mis võimaldab ühendada omavahel JOONISTAMISE (jooned) ja MAALIMISE (värvid).Pastellitöö tarvis läheb tarvis õli- või kuivpastelle, erineva faktuuri ja tooniga pabereid, pintsleid, vett. Üks tuntumaid kunstnikke, kes armastas kasutada oma tööde juures pastelle oli prantslane Edgar Degas. Degas`i lemmikteemaks olid baleriinid. Eesti kunstnikest kasutas sageli pastelle Ants Laikmaa, nt. luuletaja Marie Underi portree juures.



No comments:

Post a Comment